Ana Sayfaİnsan HaklarıLGBTİ+ HaklarıALİ YILDIRIM İLE "LGBTİ+ VE ALEVİ DÜNYALARINI BİRLİKTE DÜŞÜNMEK" KONULU WEBİNAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ALİ YILDIRIM İLE “LGBTİ+ VE ALEVİ DÜNYALARINI BİRLİKTE DÜŞÜNMEK” KONULU WEBİNAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

8 Aralık 2020 tarihinde Öteki Hareketi olarak, akademisyen Ali Yıldırım ile bir webinar gerçekleştirdik. LGBTİ+ Komisyonu öncülüğünde düzenlenen ’’LGBTİ+ ve Alevi Dünyalarını Birlikte Düşünmek” konulu webinarda Ali Yıldırım, moderatörümüz Esra Varhan’ın ve katılımcıların sorularını yanıtladı.

“ALEVİLER, YEKPARE VE HOMOJEN BİR TOPLULUK DEĞİL!”
Sözlerine ilk olarak Alevilerin yekpare ve homojen bir toplum olmadıklarını söyleyerek başlayan Ali Yıldırım: “Türkiyenin farklı bölgelerine dağılmış, farklı diller konuşan, içlerinde hem dilsel hem etnik farklılıklar da barındıran topluluklardan söz ediyoruz. Alevilik ve LGBTİ+ gerçekten derya deniz ama bunları birbiriyle buluşturan, kesiştiren herhangi bir çalışmaya ben denk gelmemiştim. Dolayısıyla bu benim için bir açığı da kapatmak anlamına geliyordu. O kesişimsellikte hayatlarını sürdüren öznelerin biraz sesini duyurmak anlamına da geliyordu.” Sözleriyle de neden bu alanda çalıştığı ve amacının ne olduğuyla ilgili soruları da yanıtladı.

“SAPKINLIK, ALEVİLERİN KABUL ETTİĞİ BİR İTHAM DEĞİL!”
Moderatörümüzün dinde yasaklanan ve tabu haline getirilmiş kimlikleri çalışmanın kendisi için zor olup olmadığı ile ilgili soruya da öncelikle ’sapkınlık’ kavramının Alevilerin kabul ettiği bir itham olmadığını söyleyerek cevap veren Yıldırım: “Neden sapkınlar sorusunun cevabı da tam bulunabilmiş değil. Bir Kızılbaş hikayesi var, mum söndü örneğini hep veririm, kadınlar ve kadınlık üzerinden birtakım ithamlar… Tüm bu ithamlar aslında alevilere yönelik sapkınlık suçlamalarının sözümona içini dolduruyor. Hem LGBTİ+lar hem Aleviler, sapkın olduğuna göre toplumca o zaman bu onların mücadelesinin aracı haline de getirilebilir. Kendileri bunu araçsallaştırabilir.” İfadelerini kullandı.

“ÇİFTE KAVRULMUŞ KİMLİK İFADESİ ASLINDA ÖTEKİNİN ÖTEKİSİ OLMAK!”
‘Çifte kavrulmuş kimlik’ ifadesinin Alevi LGBTİ+ bireyleri tanımlayan en iyi ifadelerden olduğunu belirten Yıldırım, bu tanımın kendisinde yarattığı etkinin ‘ötekinin ötekisi olmak’ olduğunu belirtti. Çevresinde bu konuda konuştuğu insanların dışarıdan homofobi bir tehdit geldiğinde ya da herhangi bir olumsuzlukla karşılaştıklarında Aleviliğe sarılmanın süreci kolaylaştırdığını söylediklerini de ekledi. Bir nevi karşılaştığı homofobik tutumla Aleviliğin özüne sarılarak mücadele edilebildiğini belirtti. “Eğer özneler o kesişimsellikte süren hayatlarıyla ilgili bunları söylüyorsa; bunları akademiye taşımak ve yer vermek anlamlıydı benim için.” dedi.

“ALEVİLİKTE KADIN/ERKEK YOKTUR, CAN VARDIR!”
“Ben ‘can’ söylemine çok kuir bir pencereden bakıyorum Alevilikte. Kadın/erkek yoktur, can vardır. Aleviliğe ilişkin bu terim aslında kültürel bir güç. Buralarda bir kuİr potansiyel var bana kalırsa. ‘Can’ söylemi bir fark yaratabilir; hem LGBTİ+ sahasında hem de alevilerin içinde. Tıpkı kadın hareketinin yaptığı gibi. ‘Can’ söyleminin içini boşaltan, kadın/erkek ikiliklerine hapseden, insanların bedenlerini deneyimlerini homojenleştiren, eğilimlerden de uzak durmak ve bunlarla da aslında mücadele etmek gerekir.” şeklinde sözlerine devam etti.

“GEZİYE KATILANLARIN %78’İ ALEVİ!”
2013 yılındaki Gezi Protestoları ile ilgili olarak; “Gezi ile ilgili olarak bir polis raporu vardı. Gezi’ye katılanların %78’i alevi diyordu. Polis nereden biliyor? İşte bu etnik ve kültürel bir fişleme olarak adlandırılmıştı. Oraya ülkücüsü de geldi, alevisi de geldi, gökkuşağı bayrakları da vardı, kürtler de vardı, eminim Sünni muhafazakar insanlardan da orada olanlar vardı.” ifadelerini de sözlerine ekledi.

“LGBTİ+ ÖRGÜTLENMESİNDE DE LGBTİ+ ALEVİLERİ KONUŞMAK İSTEDİĞİMDE KARŞI ÇIKANLAR OLDU!”
“LGBTİ+ örgütlenmesinde de LGBTİ+ Alevileri konuşmak dediğimde de buna mesafeli durup karşı çıkan arkadaşlar oldu. İnsanların bilgiye erişimleri ya da o bilgiyi elde ettikleri kaynakları bir değil, aynı değil. Dolayısıyla buraları gözetmek önemli. Dayanışmayı tahayyül etmenin onlarca yolu var.” şeklinde sözlerini noktaladı.

Önceki İçerik”300 KADIN”
Sonraki İçerikAHALİ | Ocak 2021
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments