Ana SayfaYazıEdebiyatANLAMAK; ÖZGÜRLÜĞE VESİLE OLMAKTIR

ANLAMAK; ÖZGÜRLÜĞE VESİLE OLMAKTIR

Nurefşan Kaynak

ANLAMAK; ÖZGÜRLÜĞE VESİLE OLMAKTIR

-.-. — -.-    -… ..– -.– ..– -.-    …. .- -.- … ı–.. .-.. ı-.- .-.. .- .-.    …- .- .-.

..- — ..- .-. … .- — .- -.– .- -.    — .. .-.. -.– — -. .-.. .- .-.    …- .- .-.

-… .. .-.    ..-. . .-.. .- -.- . – – . -.    -. .    -.- .- -.. .- .-.    ..- –.. .- -.-    —    -.- .- -.. .- .-.    — ..- – .-.. ..-

-.- . -. -.. .. -. -.. . -.    — .-.. — .- -.– .- -. .-.. .- .-.    … ..- -.-. .-.. ..-

-.- . -. -.. ..    –. .. -… ..    — .-.. .- -. .-.. .- .-.    . -.    — .- … ..- — ..-

-… .- -… .- .-.. .- .-.    —. .-.. -.. ..–

.- -. -. . .-.. . .-.    –. —. — ..– .-.. -.. ..–

-.– ..– –.. .-.. . .-. -.-. .    …. .- -.– .- –    -.– — -.-    -.– . .-. .    — . -. ..-. .- .- – .    -.- ..- .-. -… .- -.    –. .. – – ..

Anlayamadınız değil mi? Nasıl anlayasınız ki? Rastgele noktalar ve kısa çizgiler ya da bilmediğiniz başka bir dil. Yazılanlara anlamsız ifadelerle şöyle bir bakıp geçtiniz belki de. Merak bile etmediniz bir yazıya neden böyle başlanıldığını. Dalga mı geçtiniz? Geçmeyin. Ya da dalga geçin ama anlayıp da geçin. Anlayıp dinlemeden geçmeyin, bir kez olsun göz gezdirin.

Ne hissedilen acılarda ne maruz kalınan haksızlıklarda anlamsız ifadeler yok.  Anlamsız olan, anlamak için emek vermemektir. Her ne olursa olsun, dinlememekte bir zulümdür. Rafa kaldırdığımız empati duygusunu, sempati duyduklarımızla sınırlandırdık. Sınırlarımız ne kadar refah içindeyse o kadar kazandık saydık kendimizi. İhlaline müsaade etmediğimiz huzurumuz, hak ihlallerinin çevrelediği bir yaşam alanı sundu. Taktık kulaklığı, açtık son ses dünya tamahını, yanı başımızda yaşanan acılara, haksızlıklara, zulümlere tepkisiz kaldık. Bağırdılar da duymadık, hatta ölenler oldu da, toprağına bakıp geçtik…

Ne yaşananlar başka bir gezegende, ne acılar başka bir dilde. Başka dildeki acıları dile getirenler bile içimizde. Hem zaten, acının, haksızlığın, zulmün dili olmaz, ayrımcılığı olmaz. İnsan kalmakta ısrar etmedikçe, can yangınlarının üzerine gitmedikçe, teker teker yok olmalar, zamanı geldiğinde koskoca tahribatlara sebep olacaktır.

Anlamak; özgürlüğe vesile olmaktır. Bir kuşu anladığınızı varsayın, kafesin kapısını açarsınız, hatta kucaklayıp, göğe bırakırsınız, vâr oluşuna saygıyla uğurlarsınız ve özgürlüğüne vesile olursunuz. Anlamak tüm kilitlerin anahtarı. Anladığımızda, kazanırız.

Anlamak, önemsemektir. Anladığımızda, anlaşıldığını hisseden her canlı, mücadeleye omuz verir. Kuşlar da uçar haklı kavgada, bambaşka fikirler de dimdik durur arkanızda. Çünkü anlamak; birliktir, beraberliktir. Anlamak; düşmana: “Biz buradayız, anlıyoruz, hiçbir ayrım gözetmeksizin! Sense tüm nefretinle, yapayalnızsın. Ötekileştirdiğin ile kalacaksın.” diyebilmektir. Anlamak, cesarettir. Anlamak; anlaşılmaktır. Sevmeden sevilmeyi beklemek, anlamadan anlaşılmayı beklemekten farksızdır. Bir eli tuttuğunuzda, sizin de elinizi tutan kişi olur. O kişi tutunduğunuz el olur.

Anlayalım, sevgili okur. Anlamaya çaba, kurtuluşuna vesile koca bir dünya…

──────────────────────────────────────────────────────────────────────

Öteki Hareketi olarak benimsediğimiz ilkeler gereği ırkçılık, ayrımcılık ve nefret söylemi içermeyen, şiddete teşvik etmeyen, militarist içerikli olmayan her yazı sitemizde yer bulacaktır. Öteki Hareketi aracılığıyla sitede yayınlanan yazılar/şiirler yazarların kendi düşüncelerinden oluşmaktadır. Öteki Hareketi’ne māl edilemez.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments