Ana Sayfaİnsan HaklarıOHAL MağduriyetleriBayram Erzurumluoğlu: "KHK'lar 21. yüzyılın Nazi soykırımıdır"

Bayram Erzurumluoğlu: “KHK’lar 21. yüzyılın Nazi soykırımıdır”

10 Kasım 2020 tarihinde Öteki Hareketi olarak, KHK’lı akademisyen Bayram Erzurumluoğlu ile bir webinar gerçekleştirdik. KHK Komisyonu öncülüğünde düzenlenen “OHAL’in Toplumsal Maliyetleri’’ konulu webinarda Bayram Erzurumluoğlu, moderatörümüz Taha Eren Çapkur’un ve katılımcıların sorularını yanıtladı.

“KHK 21. YÜZYILIN NAZİ SOYKIRIMIDIR”

Yapılanların soykırım olarak adlandırılabilmesi için gaz odalarına gerek olmadığının altını çizen Erzurumluoğlu, toplumun hoşuna gitmeyen herhangi bir grubun yaşamaya devam etmesi için gerekenlere ulaşımını engelleyecek uygulamalamaların getirilmesinin soykırım olduğunu belirtti. KHK’lıların kamuda ve özel sektörde çalıştırılmaması, tedavilerinin engellenmesi, yurtdışına çıkışlarının engellenmesi, KHK’lılara yardım edenlerin tutuklanması gibi uygulamalarla soykırıma maruz bırakıldığını söyledi.

“DİKTATÖRYEL REJİMLER AKILLI ADAMA İHTİYAÇ DUYMAZLAR”

Diktatöryel rejimlerin eylemlerini sorgulamayacak insanlara ihtiyacı olduğunu ve bu yüzden toplumdaki eğitimli insanları yok etme eğiliminde olduğunu söyleyen Bayram Erzurumluoğlu, KHK’lar ile toplumun en ilkeli, en çalışkan, en güvenilir, en idealist insanlarından olan kişilerin görevlerinden uzaklaştırıldığının altını çizdi.

“EN KÖTÜ ÖRGÜTLÜLÜK EN İYİ ÖRGÜTSÜZLÜKTEN DAHA İYİDİR”

Dönemin mağdur ve mağdur yakınlarının %90’nın muhafazakar ve milliyetçi-muhafazakar çevreden geldiğini belirten Erzurumluoğlu, yetiştikleri çevre itibari ile otoriteye baş kaldırma ve direnme kültürlerinin olmadığını söyledi. Kendisininde aynı çevreden geldiğini ve benzer özelliklerden bir zamanlar kendisinde de bulunmadığını, bu yüzden en kötü örgütlülüğün en iyi örgütsüzlükten daha iyi olduğunu yaşayarak öğrendiğini söyledi. Bayram Erzurumluoğlu deneyimlerinden yola çıkarak katılımcılara sivil toplumun ve örgütlenmenin önemini hatırlatarak idealist insanların siyasete, sivil topluma katılıyor olmasının bu mecraları kişisel çıkar sağlama alanı olarak gören insanları elimine edeceğini söyledi.

“SAĞ KESİMDE KADERCİLİK ANLAYIŞI HAKİM”

Erzurumluoğlu, muhafazakar kesimin öğrenilmiş çaresizlik ve “sabredelim, gelir geçer” düşüncesi ile kendilerini pasif bir konuma hapsettiklerini ve bir araya gelemediklerini söyledi. Buna ek olarak, onların mağduriyetlerini duyurmaya çalışanlara da şüpheyle yaklaştıklarının altını çizdi ve bu şüpheci tutumun raporu hazırlarken mağdurlara ulaşmaları önünde engel oluşturduğunu belirtti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments