Ana Sayfaİnsan HaklarıEtnik KimlikMESUT YEĞEN'LE ''KÜRT MESELESİ: ÇÖZÜM NASIL MÜMKÜN?'' KONULU WEBİNAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

MESUT YEĞEN’LE ”KÜRT MESELESİ: ÇÖZÜM NASIL MÜMKÜN?” KONULU WEBİNAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

6 Kasım 2020 tarihinde Öteki Hareketi olarak, araştırmacı Mesut Yeğen ile bir webinar gerçekleştirdik. Etnik Kimlik Komisyonu öncülüğünde düzenlenen ’’Kürt Meselesi: Çözüm Nasıl Mümkün?’’ konulu webinarda Mesut Yeğen, moderatörümüz Salih Gergerlioğlu’nun ve katılımcıların sorularını yanıtladı.

“KÜRT SORUNU EGEMENLİK MANTIĞININ DEĞİŞMESİYLE ORTAYA ÇIKMIŞTIR”

Moderatörümüzün yönelttiği “Kürt sorunu nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır?” sorusu üzerine aslında bunun kolayca cevaplanabilir bir soru olmadığını düşündüğünü söyleyerek başladı Mesut Yeğen. Sözlerine şu şekilde devam etti: “Kürt meselesi esas olarak siyasal toplulukların uluslar şeklinde örgütlenmeye başlamış olmasıyla  ya da egemenliklerin ulus-devletler şeklinde tecelli etmeye başlamış olmasıyla ilgili olarak ortaya çıkan bir sorun. Yani egemenlik mantığının değişmesiyle insanların, toprakların, mekanların nasıl yönetileceğine dair uzlaşmaların bozulmuş olmasıyla ilgili olarak ortaya çıkan bir durum.”

“BİZİM EZEL EBED BİR KÜRT MESELEMİZ YOKTU”

Tarihe baktığımızda ezel ebed bir Kürt meselesinden bahsedemeyeceğimizi ve esas olarak Kürt meselesinin modern yakın zamanlarda egemenlik mantığının değişmesi sonucu ortaya çıktığını da sözlerine ekledi Yeğen. Ulus-devlet kendini bir başka şekilde örgütlemiş olsaydı bugün Kürt meselesi olarak tecrübe ettiğimiz şeyi de tecrübe etmiyor olabileceğimizi belirtti. “İmparatorluk mantığından ulus-devlet mantığına geçiş ama sadece bu da değil, ulus-devletin farklılıkları tanımayan ve başka etnik grupların haklarını tanımayan mantığına geçiş Kürt meselesinin esas sebebidir.” ifadelerini kullandı.

“ÇÖZÜM SÜRECİ YALNIZCA PKK’NİN SİLAHSIZLANMASI DEĞİL!”

 Çözüm sürecinin bitirilmesi ile ilgili olarak “Çözüm süreci dediğimiz şey aslında birinci seviyede PKK’nin silahsızlanmasıydı. Kürt meselesinin çözümü dediğimizde de hala esas olarak bu anlaşılıyor, ancak Kürt meselesi aslında bundan ibaret bir şey değil. Çözüm sürecinin bununla beraber ikinci bir ayağı daha vardı; bunun karşılığında reformlar yapmak.” ifadelerini kullandı.

“KÜRT VATANDAŞLARLA GERÇEK BİR İSTİŞARE YAPILMADI!”

 Çözüm süreci ile ilgili iki önemli sıkıntı ve yanlış giden taraf olduğunu belirten Mesut Yeğen bunların ilki olarak; reformlarla ilgili Kürt vatandaşlarla gerçek bir istişarenin yapılmamış olması ve halka ‘Siz nasıl bir Türkiye olursa rahat hissedersiniz?’ diye sorulmamasını gösterdi. Diğer yandan da Türkiye siyasetinin temel aktörlerinden biri olarak CHP’nin sürecin içine dahil olması için yeterince davetkar davranılmamasının da ikinci önemli sıkıntı olduğunu belirtti.

“TÜRKİYE KAMUOYU YENİ BİR ÇÖZÜM SÜRECİNİ KALDIRAMAZ”

Katılımcılardan gelen yeni bir çözüm sürecinin mümkün olup olmadığı ve eğer olursa da muhatabın Öcalan mı olacağı sorusu üzerine Mesut Yeğen, kamuoyu önünde PKK’nin silahsızlandırılmasının esas olduğu bir sürecin tekrar yürütüleceğini zannetmediğini, Türkiye kamuoyunun bunu tekrar kaldıramayacağını söyledi. Ayrıca da Öcalan’ın hem hükümet tarafından hem de hükümete bağlı medya tarafından şeytanlaştırılmamış oluşunun onun gözden çıkarılmadığının da göstergesi olduğunu belirtti.  “Harcanmamış oluşu ilerde yeniden müracaat edilebilir bir figür olarak görüldüğünü gösterir.” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments