Ana Sayfaİnsan HaklarıÇocuk HaklarıÇocuk Hakları Sözleşmesi Hakkında

Çocuk Hakları Sözleşmesi Hakkında

Çocuk Hakları Komisyonu’nun Yazısı

 

Çocuk Hakları Sözleşmesi Hakkında

Yetişkin bir birey olarak haklarımızı ne kadar biliyoruz? Özellikle de çocukların haklarını ne kadar biliyoruz? Onlar için elimizden ne gelir, neler yapabiliriz bunların farkında olmalıyız. Bu hafta Çocuk Hakları Komisyonu olarak sizlere Çocuk Hakları Sözleşmesini sunmak istiyoruz. Fakat yazımıza başlamadan önce çocuk hakları nelerdir biraz bundan bahsetmek istiyoruz. İnsan hakları kavramının içinde düşünülmesi gereken çocuk hakları, günümüzde gelişmiş ülkelerde iyi bir şekilde korunurken, gelişmemiş ülkelerde çocuklar sömürüye uğramaktadır. Beslenme ve barınma gibi en temel ihtiyaçlardan dahi mahrum bırakılan çocuklar, eğitim haklarından da uzak kalmaktadır. Günümüzde farklı ülkelerdeki milyonlarca çocuk açlık gibi sorunlarla mücadele etmek zorunda olduğu gibi cinsel istismar ve psikolojik baskıya da uğramaktadır. Bunun yanı sıra savaşlar sebebiyle ne yazık ki her yıl yüz binlerce çocuk öldürülmektedir, ölüme terk edilmektedir. Gel gelelim çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz? Çocuk haklarının ihlali yalnızca gelişmemiş ülkelerde değil, oranı daha düşük olsa da gelişmiş ülkelerde de görülmektedir. Çocuk istismarı, çocukların kötü şartlarda işçi olarak çalıştırılması dünyanın her bir köşesinde ne yazık ki görülebilir bir durumdur. Bunun önüne geçilebilmesi ve çocukların sesini duyurabilmek için Çocuk Hakları Platformu, UNICEF, Uluslararası Af Örgütü kuruluşlar çalışmalar yapmaktadır. Ülkemizde ise İnsan Hakları Derneği, Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı gibi dernekler çocuklarımızın haklarını savunmak adına çalışmalarını sürdürmektedir.
Çocuk Hakları Sözleşmesinden kısaca bahsedecek olursak, her insanın temel hakları vardır yaşı her ne olursa olsun. Haklarımız sayesinde dünya daha yaşanılabilir bir yer haline geliyor. Bu haklar bireysel ve toplumsal olarak özgür, eşit, barış içerisinde, hoşgörülü yaşamamıza olanak sağlıyor. Çocuk Hakları Sözleşmesi çocuğun bedensel, zihinsel olarak erginliğe ulaşmamış olmasından dolayı haklarını güvence altında tutmak için yazılmıştır. Sözleşme 20 Kasım 1959 tarihinde Birleşmiş Milletler Teşkilatı Genel Kurulunca kabul edilmiştir. Toplam 54 maddeden oluşan bu sözleşme çocukların her türlü ihtiyacı göz önünde bulundurularak yazılmıştır. Sözleşmenin dört temel ilkesi şöyledir:
-Ayrım gözetmeme (Madde 2)
-Çocuğun yüksek yararı (Madde 3)
-Yaşama ve gelişme hakkı (Madde 6)
-Katılım hakkı (Madde 12)
‘’Çocuklar bizim geleceğimizdir.’’ tabusundan ziyade biz yetişkinlerin çocuklar için muntazam bir gelecek inşa etmesidir önemli olan. Bizlerin çocuklara ne bırakabildiğidir. Onların haklarını en iyi ve en doğru şekilde uygulamamız gerekiyor. Sonuç olarak her çocuk özeldir, kıymetlidir ve en önemlisi refah bir yaşamı hak eder. Birlikte çocuklar için birçok şeyin öncüsü olabiliriz.
Ne diyordu Nazım Hikmet şiirinde hatırlayalım:
”Dünyayı verelim çocuklara hiç değilse bir günlüğüne
Allı pullu bir balon gibi verelim oynasınlar
Oynasınlar türküler söyleyerek yıldızların arasında
Dünyayı çocuklara verelim
Kocaman bir elma gibi verelim sıcacık bir ekmek somunu gibi
Hiç değilse bir günlüğüne doysunlar
Bir günlük de olsa öğrensin dünya arkadaşlığı
Çocuklar dünyayı alacak elimizden
ölümsüz ağaçlar dikecekler
Çocuklar alacak dünyayı elimizden ölümsüz ağaç dikecekler…”

Dünyanın bizden sonraki sakinlerinin haklarını en iyi şekilde bilmeli ve ona göre davranmalıyız. Unutmayın onlar ölümsüz ağaç dikecekler..

Eda Koçan, Dilara Baltacı

──────────────────────────────────────────────────────────────────────

Öteki Hareketi olarak benimsediğimiz ilkeler gereği ırkçılık, ayrımcılık ve nefret söylemi içermeyen, şiddete teşvik etmeyen, militarist içerikli olmayan her yazı sitemizde yer bulacaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments