Ana Sayfaİnsan HaklarıÇocuk HaklarıUzaktan Eğitime Uzak Kaldık

Uzaktan Eğitime Uzak Kaldık

Çocuk Hakları Komisyonu’nun Yazısı

Uzaktan Eğitime Uzak Kaldık

Öğrenciler için günlük rutin sabah kalk, kahvaltını yap, hazırlan, servise veya otobüse bin, okula git, ders dinle, laklak yap vesaire vesaireydi. Bunların hepsi silindi tabiri caizse hayatımıza format atıldı ve yeni sürüm eklendi. Tabi bununla beraber zorunlu olarak uzaktan eğitim ve çalışmanın nasıl gerçekleştiğini anlamış ve hayatımıza dahil etmiş olduk. Öğrencilere en başında ‘’kar tatili’’ hissi vermiş olsa da bu uzaktan eğitim, sıkıldığımız o günlük rutinimize dönebilmek için gün sayar hale getirdi bizleri. Gel gelelim anaokulundan üniversite öğrencisine kadar tüm çocuklar alındı, o eline tablet, bilgisayar verilmeyen çocuklar bu teknolojik aletlerin başına zorla oturtulur oldu. Özellikle ilköğretim ve ortaokul öğrencileri eğitimin ‘’uzaktan’’ yapılacağına ikna olamadılar. Onlar için okul zamanı okula gitmemek öğretmenlerinin ara tatillerde, yaz tatillerinde verdiği ödevleri yapmaktı sadece. Çocuklar tatil modundan çıkıp odalarının artık yeni okulları olduğunu anlayamadılar. Anlayanlar deyim yerindeyse işi tıkırında götürdü, ne ebeveynlerin ne de çocukların gözle görülür bir sorunu olmadı. Fakat Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Ayşe Zeki yaptığı araştırmalarda çocukların bu süreçte kendini izole ettiği ve kaygı bozukluğu yaşadığını belirtti. Bunlar tuzu biberi dendi. Online eğitimin provası yapılmadan uygulamasına geçilmiş oldu. Yani çocuklar yüzme bilmeden kendilerini derin sularda buldu. Kimse onların uyum sağlayıp sağlayamayacağını düşünmedi ya da biraz daha iyi niyetli olup düşünemedi diyelim. (!)
Online eğitimin diğer yüzünün mağdurları var birde. Bu konu hakkında bugüne kadar birçok haber izledik, yazı okuduk. Peki neler oldu bu çocuklar nasıl bu durumun mağduru oldular, neler yaşadılar çokta sıkmadan onlara değinmek istiyorum biraz.
Biliyorsunuz hali hazırda gelişmekte olan bir ülkeyiz. Keşke eğitim sistemimiz için de aynı şeyi söyleyebilsek. Küçük sitelerin haber yapmalarıyla başladı her şey ama herkes olan bitenin çok farkındaydı başından beri. Okullarına giderken bin bir sıkıntı yaşayan çocuklar online eğitime geçince yine rahat edemedi. Evlerinde telefon, tablet, bilgisayar olsa internet, şebeke yok. Televizyon olsa elektrik yok. Ne yapacak bu çocuklar? Daha geçenlerde acı bir haberle karşılaştık. Kısaca anlatayım sizlere de. Evinde internet bağlantısı olmayan baba komşusundan internet çekmek için çatıya çıkıyor. Çocuk işte, neden çatıya çıktın diye kızamazsın ki meraklanmış babasının peşinden çıkıvermiş. Bunun üzerine bir noktada dengesini sağlayamayıp 4. Kattan aşağıya düşmüş canım Çınar Mert… Acılı babasının ise bu konu hakkındaki cümleleri sadece şu oldu: ‘’Hani eğitim bedavaydı, herkes eşitti!?’’
Diğer tüm gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde uzaktan eğitim alt yapılı ve öğrencilerini baz almış, onlar için düşünülmüş vaziyette. En azından o çocukların böyle sıkıntılar çekmediklerini ve online eğitimin nasıl yapıldığını bildiklerini biliyoruz. Ülkemiz salgının etkisindeyken geleceğimiz olan çocuklara ehemmiyet göstermeli ve her çocuk için bu eğitim olanağını eşit kılmalıyız.
Unutmayın her çocuk değerli, kıymetli ve özeldir…

Eda Koçan

──────────────────────────────────────────────────────────────────────

Öteki Hareketi olarak benimsediğimiz ilkeler gereği ırkçılık, ayrımcılık ve nefret söylemi içermeyen, şiddete teşvik etmeyen, militarist içerikli olmayan her yazı sitemizde yer bulacaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments