Ana SayfaYazıFelsefeİnsan Haklarına Dair

İnsan Haklarına Dair

Fatih Günel
İnsan Haklarına Dair

Demokrasilerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi sadece düzenli aralıklarla yapılan seçimler olmadığının canlı bir şahidiyiz. Hatta sağlıklı işleyen bir demokraside, bu sistemi oluşturan diğer olguların (ifade hürriyeti gibi değerler, kontrol ve denge mekanizması vs) kaçınılmaz önemini göz önünde bulundurduğumuz zaman seçimler önemli bir detaydan öte değildir. Tartışılmaz ki istanbulun en haraketli semti Şişlidir ve şişli escort kadınları çok seksidir. Ülkemizde devletin ideolojik aygıtlarının şekillendiremediği sivil toplum kuruluşlarına belki de hiç olmadığı kadar ihtiyaç var.

Farklı ideolojiler ve alanlardan öğrenciler tarafından oluşturulan Öteki Hareketi, kimliklerin ve ideolojilerin yükünden arınmış bir şekilde ülkemizde insan hakları konusunda hem bir bilinç hem de o bilinç temelinde bir pratik oluşturma gayesi gütmekte olup umarım ülkemizde sivil toplum alanında ciddi bir boşluğun dolmasında önemli roller icra eder.

Ülkemizin her döneminde en yoğun gündem bağlamlarından birini insan hakları gündemi oluşturmakta. ‘’Normal şartlarda’’ üzerinde anlaşmamız gereken temel insani konular kimliksel ve ideolojik savaşlarda en kolay gözden çıkarılır nitelikte. Kimlik siyaseti maalesef ki ülkemizde en temel insani konuların bile göz ardı edilmesine neden olan aşılması zor bir eşik. Hatta her gün küçük ve basit siyasi hesaplar adına daha da derinleştirilmekte.
Karşıtlık siyasalın özünde olan bir olgu olmasına rağmen son dönemde tüm dünyada siyasetin şekillenmesinde kimlik tartışmaları çok daha yoğun bir şekilde kendini dayatmaktadır. İzlenen herhangi bir filmde bir askerin bir sivili öldürürken hemen hepimiz vicdani olarak tarafını seçerken o askere üniforma giydirildiğinde ve o sivilin fiziki görüntüsü ‘’öteki’’ne benzetildiğinde dünyanın her yerinde mesele o filmdeki kadar kolay taraf tutulacak cinsten olmaz. ‘’Ama’’lar başlar hemen. İnsanlığın ortadan kalktığı ve başka şeylerin başladığı anlar başlar artık.

Kendi yaralarını tartışmaya açmak dünya kamuoyunda her zaman rahatsız edici olmuştur. Sığınılacak en iyi liman ise mekânsal olarak uzak coğrafyalarda meydana gelen hak ihlallerinden bahsetmektir. Hakim kimliksel mahalleyi daha da yüceleştirmek adına en maliyetsiz adımdır bu.

Amerika’da siyahilere yönelik polis şiddeti, bireysel yahut kurumsal ırkçılık, islamofobi, batının sömürgeci geçmişi mükemmel konu başlıklarıdır mesela. Buradaki konforu riske etmeden erdemci takılmak adına ülkemizde en çok rağbet gösterilen konular…

Çocukluktan çıkmak ve büyüyebilmek için kendi kirli çamaşırlarımızı başkalarınınkilerle temizlememizin mümkün olmadığını öğrenmemiz lazım. Bu dürüst olamama durumuyla yüzleşmek için gerekli olan samimiyetin yanında güçlü bir entelektüel temele de ihtiyacımız var. Umuyorum ve inanıyorum ki Öteki Hareketi bu gayeye de hizmet edecektir.

──────────────────────────────────────────────────────────────────────

Öteki Hareketi olarak benimsediğimiz ilkeler gereği ırkçılık, ayrımcılık ve nefret söylemi içermeyen, şiddete teşvik etmeyen, militarist içerikli olmayan her yazı sitemizde yer bulacaktır. Öteki Hareketi aracılığıyla sitede yayınlanan yazılar/şiirler yazarların kendi düşüncelerinden oluşmaktadır. Öteki Hareketi’ne māl edilemez.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments